Fatih Kahya

Yirmibirinci yüzyıla bir hayli dühul olduğumuz bugünlerde gencecik bir resim sanatçısı neden birkaç yüzyıl önce yaşamış ustaların bir hayli çiğnediği bir yoldan yürümeyi tercih eder? Gerek o ustalar, gerekse bugünlere uzanan ardılları resim sanatında realizm/gerçekçilik alanında herşeyi söylemiş/ifade etmiş gibi gelebilir, bir de bunun üzerine biz fani izleyici ve sanatseverlerin de yüzyıllardır üzerimize gelen bu gerçekçi imgelere ilgisi körelmiş olabilir. Bu nedenler hiper-gerçekçi/foto-gerçekçi ve bu yönde çalışan sanatçılara bir hayli dar bir alan bırakmışa benziyor. Bu stillerde eser üretmek bence dev bir cesaret , kendine güven ve sancılı bir çalışmayı ön koşul olarak dayatıyor.

Fatih Kahya`nın büyük boy hiper-gerçekçi tablolarıyla karşı karşıya gelince büyülenip hayranlık duymamak mümkün değil. Özellikle portreleri gördüğünüzde, adlandırmakta zorlandığınız duygular birbirleriyle yarışarak yüreğinizi sarıveriyor. Hayret ve hayranlık mecrasında çağıldayan duygular bazen tedirginlik ve başka tekinsiz hislere de dokunuyor; yoksa portre de beni izliyor olabilir mi? Bir sonraki tuvalde küçük bir deniz dalgasının saydamlığı, renkleri ve akıcılığı yaşamın olağanlığı içinde gizlenmiş sihirleri usulca önünüze seriveriyor. Eğilip biraz daha yakından inceleyince sanatçının olağanüstü emeğinin farkına varıyoruz. Fatih Kahya’nın her tablosu için ortaya koyduğu emek, bize bitimsiz bir sevgi ve kronik bir disiplinli çalışma ile gerçeğe, iyi ve güzele ulaşılabileceğini dillendiriyor. Gerçekle böylesine bir yakınlaşma ve haşır neşirlik sanatçıyı gözlerimizin önünde kendi öznel gerçekliğini yaratma lisansını veriyor.

Artık yepyeni bir kurgu hatta soyutlama bile olabilir fotoğrafı anıştıran bu eserlerde; merhaba bu yeni yüzyılda büyük ustaların kalıtını büyük bir saygıyla anan genç bir sanatçının düşleri…

Attila Güllü
Ekim 2020

Self portrait Tuval üzerine yağlıboya, 160×200 cm, 2014
The red line Tuval üzerine yağlıboya, 100×80 cm, 2016
Self portrait with Vincent Tuval üzerine yağlıboya, 110×130 cm, 2018
Purple pearl Tuval üzerine yağlıboya, 120×200 cm, 2018

Fatih Kahya Ankara’da yaşıyor ve çalışıyor. 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Gerçekçi yapıtları ile dikkat çeken ressam, minik detaylar ile büyük tuvaller inşa etmeyi sürdürüyor.

(2013 Ocak) Bizzat Ben Kendim / Bir İkilem Olarak Ben
CerModern B Salonu “Gerçek Kötüler”(Gurup Sergisi), Ankara(2015 Mayıs) NevNesil “Oyun Parkı-Amusement Park” Galeri Nev (Gurup Sergisi), Ankara(2015 Aralık) 10×10 “Türkiye-Katar Çagdaş Sanat Sergisi” İstanbul Arkeoloji Müzesi Darphane-i Amire (Gurup Sergisi), İstanbul
(2016 Haziran) III. Geleneksel Peker Sanat Ödülleri Sergisi, Ankara
(2017 Haziran) “Sevgisiz Algı-Loveless Mentality“ Merkür Galeri, İstanbul
(2018 Mart) Art Ankara Çağdaş Sanat Fuarı, Ankara
(2018 Mayıs) “Perdeli Natürmort” GALERİST, İstanbul
(2019 Nisan ) “Yan Yana” Türkan Şoray Kültür Merkezi, Antalya
(2019 Ekim) “İmgeler ve Suretler” Nurol Galeri, Ankara
(2020 Ocak) “Atölyeden Notlar” Zülfü Livaneli Kültür Merkezi, Ankara