Sokak Sanatı: Çarpıcı, Renkli ve Özgür

Büyükelçilik Bahçesinde STREET ART
27.8.2021 – 31.8.2021

İçinde bulunduğunuz bu açık hava sergisi pandemi şartlarına rağmen
– tabii ki gerekli önlemleri alarak – sanatsal pratiklere devam etmek iradesi ve kollektif çalışmanın ürünü olarak hayata geçti. Kentle çevrelenmiş bu harika doğa parçasında Ankara’da çalışan, yaşayan ve üreten sokak sanatçılarını misafir ediyoruz.

Sokakta yürürken ansızın karşımızdaki bir duvarda hareketli biçim, çarpıcı renk ve iğneleyici espri/yorumlarıyla dikkatimizi çeliveren  bu estetik patlamalar, sokağın ve sokakta yaşayan toplumsal katmanların birikmiş enerjisini, özlem, talep ve eleştirilerini dillendirirler. Kent yaşamının başlıca öğelerinden olan sokak, gündelik reel yaşamımızı sürdürmekteki vazgeçilmezliği, muhtelif fikirlerin kitleleri  hareketlendirdiği  ve bunların beslediği özgün ifadeleri/ kendi sanatını da ortaya çıkardığı önemli bir mecradır. Sokaktaki kompozisyonların ortak özellikleri çarpıcı, içten, esprili ve cesur oluşlarıdır, pek sınır tanımazlar, asidirler. Kentin görünmeyen katmanlarından, alt kültürlerinden yoğun ifadeler ve yorumlar taşırlar.

‘Graffiti’den ‘mural’e kadar geniş bir spektruma sahip olan sokak sanatı, on yıllardır küresel metropollerde bolca yer almakta, bu mecradan uluslararası üne sahip sanatçılar çıkabilmekte, stil olarak da diğer sanat dallarını ve sanatçıları etkilemektedir.  Ülkemizde sokak sanatçıları son yıllarda etkin bir şekilde varlık göstermeye başlamış, hatta bazı büyük kentlerimizde düzenli aralıklarla sokak sanatı veya ‘mural festivalleri’ düzenlenmeye başlanmıştır.

Bizce ‘kamu alanında sanat’ başlığında değerlendirilmesi gereken sokak sanatı konusunda kentte yaşayan birey ve kurumların güçlü bir yaratıcı potansiyel taşıyan bu sanat dalına daha ilgili, takipçi, hoşgörülü, takdir ve teşvik edici davranmalarını umuyoruz. Dileriz bu sergi bu bağlamda olumlu bir işlev görür. Sokağın ve onun sanatçılarının cıvıl cıvıl, taşkın, süper-enerjik, hınzır ve özgün estetiğinin bu muhteşem bahçe-adada ziyaretçilere keyifli ve anlamlı bir deneyim yaşatmasını dileriz.

Küratör
Attila Güllü

Sabrina Brockmann, Kültür Bölümü
Soldan sağa: Molektif- Ekin Kılıç Ezer, Atione, Cem Sonel, Stak, Karagözüktükaptan, Borz, Devak, Molektif- Özbir Erciyas

Atione
1988 Kayseri doğumlu sanatçı 2005 yılında bu yana sokak sanatı içerisinde yer almıştır.

Son on yılda bir çok uluslar arası festivale katılmış ve bu platformlarda varlığını sürdürmüştür.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim bölümlerinde eğitim görmüştür.

2018 de Ankara’ya yerleşen sanatçı halen burada sokak sanatı çalışmalarına devam etmektedir.

Devak
Devak mahlaslı sokak sanatçısı Aybars Yücel, yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere 300’den fazla sokağı renklendirmiştir.

Roadrow projesiyle Türkiye’deki köy ve köy okullarını boyamaya devam etmektedir.

İlk kişisel sergisini 2019 yılında açmış, bir çok karma sergiye katılmıştır.

Yüzey olarak duvarları tercih etmektedir. İşlerini, Türkiye’nin bir çok ilindeki sokaklarda görebiliriz.

Cem Sonel
1985 yılında Ankara’da doğdu. Nevzat Ayaz Anadolu Teknik Meslek Lisesi Tasarım bölümünden sonra Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümünden onur derecesi ile mezun oldu. Çocuk yaşta başlayan sokak sanatı merakını 2009 yılında kurucularından olduğu sokak sanatı kolektifi (KÜF Project) ile hayata geçirdi. 2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Heykel Yüksek Lisans Bölümüne kabul edildi. 2008-2013 yılları arasında tasarım ajanslarında grafik tasarımcı ve sanat yönetmeni olarak görev aldı.

2013 yılında hobi olarak ilgilendiği iç mekan tasarımını profesyonel olarak devam ettirme kararı aldı ve pek çok mekan tasarladı.

Sokak sanatı üzerine workshoplar düzenledi, oturumlar yönetti, karma sergilerde yer aldı. 2017 yılında atölyesini taşıdığı İzmir Darağaç’ta hem bireysel hem de mahallenin sanat kolektifi ile beraber çalışmalarına devam etti. 2020 yılından itibaren Ankara’daki atölyesinde sanat tasarım alanındaki üretimlerine devam etmektedir.

Stak
Ankara’lı graffiti sanatçısı.

2007 yılında başladığı graffitiye halen devam ed,yor. Ağırlıklı olarak ‘’bombing’’ tarzı çalışmalar yapar.

Bunun yanı sıra duvar resmi ve Graffiti karakterleri çalışır.

Halen kurucusu olduğu Need More Cans ekibinde boyamaktadır.

Borz
1992 yılının Ocak ayında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Dar ekonominin etkisi ile kendisine alınamayan oyuncakları resmederek  sanata ilk adımını çocuk yaşlarda atmıştır. İlkokul ve lisenin bir kısmını çeşitli illerde geçirmiş; sayısal okurken okul çıkışı resim etkinliklerine katılmıştır. Bu ilgisini fark eden lise resim öğretmeninin ve ailesinin yönlendirmesi ile Gazi Üniversitesi Resim Öğretmenliği bölümünü kazanmıştır. Aynı sene yüzlerce üniversite hazırlık öğrencisi yetiştirerek onlara da ışık tutmuştur.

 2011-2012 yılları arasında dijital sanatlara yönelip arkadaş ekibi ve üniversitenin katkılarıyla bilgisayar oyunu geliştirip 2015 yılında TRT ve bir çok farklı devlet kurumlarında yer alan çizgifilm animasyonları yapmıştır.

Dijital sanatlarda ilerlerken dokunun ve klasikliğin özlemi ile tekrardan kendisini duvar sanatında bulup en kutsal tuval diye tabir ettiği dövme sanatı ile de tanışmıştır.

Ülke içi bir çok karma sergide yer alan sanatçımız, 2019 da eşi ile kurmuş olduğu Çankaya’da yer alan  Outline Art Project sanat galerisi oluşumunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Molektif
Uzun zamandır Ankara’da yaşayan, Ankara’yı, sokakta olmayı ve birbiriyle zaman geçirmeyi seven, çevresinde olan bitene meraklı iki kadınız. Hayatın ve sürdürmekte olduğumuz işlerin rutinini kırmanın bize iyi geldiğini farkettiğimizde, zaman zaman tek başınalığın sakinliğinden çıkıp birlikte üretmeye ve kolektif bilince inanarak yan yana gelip bu yola çıktık.

Hayatın içinde sıkışıp gitgide daha da uyumsuz hale getirildiğimiz bu zamanlarda öfkemizi de sevgimizi de ifade etmenin yollarını ararken bize dayatılanları kabul etmediğimizi anlatmak derdimiz. Bazen de tüm bunları gözetmeksizin içinden geldiği gibi boyalarla oynamak.

Eşitliği, kendinden olmayana saygı duymayı, sağduyuyu, sabri, güven ve arkadaşlığı değişen dünyanın içinde yeniden tanımlamaya ihtiyacımız var. Söylediklerimiz dinlensin, tartışılsın, anlaşılsın istiyoruz.

Daha önceden denenmiş yolları bilerek yeni yollar denemek, herkese eşit haklar sunmaya razı yeni teknolojik çağın içindeki kolektif enerjiyi anlamaya ve ortaya çıkarmaya hazır olduğumuzu anlatmak, kalıplaşmış rollerin, tanımlanmış cinsiyetlerin bize iyi geleceğini kafamıza vurarak dayatmaya çalışan sistemin karşısında ısrarcı şekilde durmak ve ‘’O işler artık öyle olmuyor!’’ demek istiyoruz.

Kolektif molektif işte…

Özbir Erciyas + Ekin Kılıç Ezer
instagram/molektif

Karagözüktükaptan
1988 ‘de Ankara’da doğdu, 2018 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun oldu.

2015 yılından itibaren başta Ankara olmak üzere bir çok kentte sokak sanatı üretimine devam eden sanatçı bunun yanı sıra pentür çalışmalarını sürdürmektedir.

2019’da Bodrum ve Ankara’da iki kişisel sergi açtı. Yine 2019 yılında İzmir’de Darağaç Volta, İstanbul ve Ankara’daki ‘’Comics and Art Festival’’ etkinliklerine katıldı.